12
19
Zabawy z hasłem w internecie
Autor: racho | Z segregatora: W internecie
W internetowej aktywności często jestem zmuszany do wymyślania i zapamiętywania loginów i haseł. O ile z loginem nie jest najgorzej, to kwestia haseł bywa bardzo dokuczliwa. Miotany pomiędzy obawą, lenistwem a wymaganiami skryptów weryfikujących spędzałem długie minuty przed okienkiem “hasło” różnych formularzy rejestracyjnych. Trwało to do czasu aż uświadomiłem sobie że komputer służy głównie do rozwiązywania problemów których by nie było gdyby nie komputer i przeniosłem tę wieszczą myśl na internet. Skoro istnieje problem wynikający ze specyfiki internetu to zapewne w tymże internecie istnieje jego rozwiązanie. I owszem, wśród wielu różnych pomysłów znalazłem bardzo dobry sposób na hasło. Zanim go opiszę, gwoli dziennikarskiej rzetelności, kilka słów na temat zasad tworzenia i ochrony haseł. Dobre hasło powinno równocześnie zawierać małe i wielkie litery, cyfry i jeżeli to dopuszczalne znaki interpunkcyjne i symbole. Hasło powinno tworzyć ciąg co najmniej 8 znaków różny od jakiegokolwiek słowa znanego w jakimkolwiek języku i różny od imienia, nazwiska lub loginu nawet w formie przestawionej, odwróconej czy podwojonej itp., a także różny od popularnych dat historycznych, a tym bardziej Twoich osobistych. I, na Boga Watsonie, nie wykorzystuj hasła podawanego w jakimkolwiek poradniku jako przykład idealnego hasła! Na koniec tej listy truizmów kwestia kluczowa. Nawet perfekcyjne z technicznego punktu widzenia hasło nie oprze się odczytaniu z kartki na której je zapiszesz (najlepiej wraz z loginem) i zostawisz w miejscu ogólnodostępnym. W tej sytuacji “droga redakcjo, co zrobić?” Dobrym wyjściem wydaje się takie skonstruowanie hasła, aby równocześnie spełniało kryteria hasła mocnego i było łatwe do zapamiętania, czyli nie wymagało zapisania. Najprościej można to zrobić za pomocą metody szyfrowania z dziecięcych zabaw. Być może bawiłeś się tak w dziecięctwie, że prawdziwa treść listu do koleżanki z drugiej ławki była ukrywana w pierwszych literach słów tworzących zdanie o nieistotnej treści. Np: “Każdy owczarek chętnie hula a musi zostać obok stada, i eh!”. Podążając tym tropem będziesz potrzebował zdania, fragmentu piosenki, wiersza lub prozy który jesteś w stanie nieomylnie powtórzyć w każdej sytuacji, a który nie jest powszechnie z Tobą kojarzony. Posłużę się przykładem parafrazy zdania z elementarza Mariana Falskiego w wykonaniu Wałów Jagiellońskich: “Ala ma kota, As to Oli pies.” Pierwsze litery oraz znaki interpunkcyjne tego tekstu tworzą całkiem silne hasło: “Amk,AtOp.” Dodatkowym zabiegiem może być zastąpienie litery “O” cyfrą “0”. Po dodaniu na końcu ulubionego symbolu, np. “$” ostatecznie otrzymasz znakomite, bardzo silne hasło: “Amk,At0p.$” Tylko, na Boga, Watsonie…!
※ Techniki pamięciowe dla każdego
Informacje dodatkowe: siłę hasła możesz sprawdzić “Hasłometrem” ze strony http://www.passwordmeter.com/. Po znaku symbolu (w naszym przykładzie “$”) możesz dodać oznaczenie serwisu w którym korzystasz z hasła np. dla www.mojedomowesposoby.pl “Amk,At0p.$ybo” gdzie “ybo” to ostatnie trzy litery nazwy domenowej wspak. OK, a teraz skoro masz już przygotowane hasło zapraszam do rejestracji.
Praktyczne sposoby na:
※ techniki pamięciowe dla każdego
Komentarze
Liczba komentarzy: 4 do “Zabawy z hasłem w internecie”
Co o tym sądzisz? Napisz.
witam,
niestety toj pomysl z pierwszymi literami wybranych zdan z ksiazki tez jest dosc mizerny. Przy atakach slownikowych testuje sie tez wlasnie tak skonstruowane kombinacje. najlepiej wymyslic wlasne zdanie i tak zadzialac.
Dzięki, nie wiedziałem.
Trzy loginy i trzy hasła - wystarczy używać dla różnych działań i będzie ok.
Trochę więcej na ten temat, zmieszczono tutaj http://www.goodpassword.info/. Sprawa dobrego hasła jest bardzo ważna, dla cybernetycznego życia. Jednak ciągle słyszy się o tym, co kto stracił… a wystarczyło nie używać “qwe” jako hasła O_o