Specjalnie dla czytelników Moje Domowe Sposoby przygotowałem (za wiedzą i zgodą autora) tłumaczenie świetnego tekstu Yaro Staraka “10 Blog Traffic Tips”:

W życiu każdego blogera nadchodzi ten szczególny dzień - dzień odpalenia nowiutkiego blogu. Od teraz do chwili kiedy nie wyjdzie na zewnątrz i nie zdobędzie czytelników, ma dużą szansę na to, że blog będzie czytany przez jednego tylko, ale za to wiernego czytelnika - czyli jego samego. Niewykluczone że kilka dni później - po tym jak powie o swoim nowym blogu siostrze, ojcu, dziewczynie czy najlepszemu przyjacielowi - zaliczy on kilka odsłon. Nie tędy jednak droga do zdobycia czytelników. Oto 10 sposobów które początkujący bloger może wykorzystać do zdobycia czytelników.

Wskazówki te będą szczególnie pomocne blogerom, którzy w tym momencie mają znikome audytorium, a chcieliby doprowadzić do wywołania efektu śniegowej kuli.

Najlepiej przepracuj te sposoby po kolei od góry do dołu, gdyż kolejne bazują na poprzednich, a to pozwala nabrać rozpędu. Jak już osiągniesz wystarczający rozpęd uzyskasz to co nazywam “trakcją”, a jest to taka wielkość audytorium (około 500 czytelników dziennie) która pozwala zaprzestać ciężkiej pracy w celu zdobywania nowych odbiorców. Od tego momentu twoi wierni czytelnicy zaczną wykonywać tę pracę dla ciebie poprzez marketing szeptany. Oto tych 10 najważniejszych sposobów:

10. Napisz co najmniej pięć artykułów “filarów”. Artykuł filar to zwykle artykuł w formie poradnika napisanego tak, aby nauczyć czegoś czytelników. Powinien być dłuższy niż 500 słów i zawierać wiele praktycznych wskazówek lub porad. Artykuł który właśnie czytasz może być przykładem artykułu filaru ponieważ jest dobrą, praktyczną lekcją “jak to zrobić”. Artykuł napisany w ten sposób przyciąga czytelników przez długi czas, jest stale aktualny (przeciwnie do niusów czy aktualności) i oferuje konkretną wiedzę z odpowiednim poziomem zgłębienia tematu. Im więcej artykułów filarów znajdzie się w twoim blogu tym lepiej.

9. Zamieszczaj co najmniej jeden wpis dziennie. Nie każdy wpis będzie filarem, ale równocześnie z pracą nad pięcioma artykułami filarami powinieneś zadbać o utrzymanie świeżości blogu przez zamieszczanie codziennych niusów lub krótkich artykułów. Istotną sprawą jest pokazanie czytelnikom odwiedzającym blog po raz pierwszy, że jest on stale aktualizowany, tak aby poczuli, że jutro mogą tu znaleźć coś nowego. Skłoni ich to do dodania twojego blogu do ulubionych lub do subskrypcji twojego kanału informacyjnego.

Nie musisz dodawać codziennie nowego wpisu przez cały czas, ale w przypadku zupełnie nowych blogów jest to istotne. Po uzyskaniu trakcji powinieneś nadal dodawać świeże treści, ale lojalni czytelnicy zrozumieją jeżeli ograniczysz się do kilku nowości w tygodniu. Kilka pierwszych miesięcy to najbardziej krytyczny okres w którym im więcej treści dodasz tym lepiej.

8. Wybierz odpowiednią nazwę domeny. Jeżeli poważnie podchodzisz do blogowania pomyśl poważnie o nazwie blogu. W celu ułatwienia rozpowszechniania informacji o twoim blogu wybierz nazwę domeny łatwą do zapamiętania. Ludzie często mówią o ulubionym blogu w trakcie rozmowy z przyjaciółmi w “realu” (który przecież jest “offline”) więc spraw aby nie mieli trudności z zapamiętaniem i późniejszym wpisaniem twojej domeny jako adresu URL. Jeżeli to możliwe postaraj się zarejestrować domenę .com zwracając uwagę na łatwość jej zapamiętania, nie przejmując się zbytnio właściwymi dla twojego blogu słowami kluczowymi (oczywiście jeżeli uda ci się połączyć niezłe słowo kluczowe z łatwą do zapamiętania nazwą to świetnie!).

7. Dodawaj komentarze na innych blogach. Jak masz już artykuły filary i codziennie dodajesz świeże wpisy blog jest gotowy do pokazania światu. Jednym z najlepszych sposobów wyszukania właściwego odbiorcy jest pozostawianie komentarzy na innych blogach. Skoncentruj się na komentowaniu blogów tematycznie podobnych do twojego ponieważ ich czytelnicy najprawdopodobniej będą zainteresowani tym o czym piszesz.

Większość systemów komentowania blogów pozwala na umieszczenie w nazwie/tytule pozostawionego komentarza odsyłacza do twojego blogu. W ten sposób czytelnicy odnajdą twój blog. Jeżeli jesteś płodnym komentatorem i masz zawsze coś wartościowego do przekazania ludzie będą zainteresowani przeczytaniem innych twoich tekstów i chętnie klikną aby odwiedzić twój blog.

6. Protokoły zwrotne TrackBack i odsyłacze do innych blogów zamieszczane w twoich wpisach. Tak zwane trackbacki to coś w stylu konwersacji blogów. Kiedy zamieścisz w swoim blogu nowy artykuł w którym odsyłasz lub odnosisz się do artykułu w innym blogu możesz tam wysłać powiadomienie trackback. W ten sposób pozostawiasz skrócone podsumowanie własnego wpisu do tamtej treści - tak jakby twój blog mówił innemu blogowi, że wspomniałeś o nim w swoim wpisie. Trackbacki często wyglądają jak komentarze.

Jest to niezła technika, która podobnie jak komentarze pozostawia odsyłacz zwrotny prowadzący czytelników do ciebie, a równocześnie - co bardzo istotne - zwraca na twój blog uwagę innego blogera. Bloger ten z pewnością przyjdzie przeczytać to co o nim napisałeś. Być może zostanie twoim wiernym czytelnikiem, a na pewno będzie sprawdzał o czym piszesz i jeżeli będziesz miał odrobinę szczęścia zamieści wpis odsyłający do twojego blogu. A to na pewno zaowocuje nowymi czytelnikami.

5. Zachęcaj do komentowania twojego blogu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobycia wiernych czytelników jest pokazanie im że inni wierni czytelnicy istnieją i śledzą twoją pracę. Jeżeli zobaczą że ludzie komentują twój blog pomyślą, że masz czytelników (czyli publikujesz interesującą treść). Ciekawi z czego to wynika będą drążyć temat. Żeby zachęcić do komentowania stawiaj we wpisach pytania. Zawsze odpowiadaj na komentarze. Możesz w ten sposób podtrzymać konwersację.

4. Swój najnowszy artykuł filar wyślij na karnawał blogów. Karnawał blogów to wpis w blogu podsumowującym grupę tematycznie powiązanych artykułów z różnych blogów. Pomysł polega na tworzeniu kolekcji najlepszych treści na dany temat opublikowanych w danym tygodniu. Wiele innych blogów zamieszcza odsyłacze zwrotne do blogu gospodarza dzięki czemu autorzy publikowanych artykułów mogą z radością obserwować skokowy wzrost ilości nowych czytelników.

Odpowiedni blog karnawału znajdziesz na http://blogcarnival.com/.

3. Zgłoś swój blog w blogtopsites.com. Szczerze mówiąc nie spodziewałby się z tego źródła zalewu nowych czytelników, ale pięć minut poświęcone na rejestrację z pewnością się zwróci. Przejdź na Blog Top Sites, odszukaj właściwą kategorię i zarejestruj swój blog. Teraz tylko skopiuj i wklej kilka lini kodu w swoim blogu aby się dodać do rankingu i już możesz usiąść i obserwować przychodzący ruch. Prawdopodobnie uzyskasz w ten sposób 1-10 czytelników dziennie, ale z biegiem czas liczba ta będzie rosła wraz ze wzrostem twojego rankingu. Wszystko to pomaga!

2. Zgłoś swój blog w EzineArticles.com. To kolejna wskazówka która nie przyniesie natychmiast setek nowych czytelników (chociaż to może jeżeli będziesz dodawał nowe artykuły), ale opłaca się jako prosta dźwignia tego co już masz - artykułów filarów. Mniej więcej raz w tygodniu weź jeden z Twoich artykułów filarów i wyślij do Ezine Articles. Twoje artykuły staną się dostępne dla ludzi którzy mogą je przedrukować na swoich stronach lub w biuletynach.

Fakt ten możesz wykorzystać redagując odpowiednio tak zwany “Resource Box”. Jest to rodzaj sygnatury w której zamieszczasz jedno lub dwa zdania z wraz z odsyłaczem do twojego serwisu lub blogu. Każdy kto przedrukowuje twój artykuł musi załączyć tę sygnaturę. W ten sposób uzyskujesz odsyłacze prowadzące do ciebie. Jeżeli ktoś rozsyłający biuletyn do dużej liczby czytelników zamieści twój artykuł zdobędziesz za jednym razem wielu nowych czytelników.

1. Pisz więcej artykułów filarów. Wszystko powyższe pomoże ci znaleźć nowych czytelników, jednakże zadziała na dłużej tylko jeżeli masz odpowiednio mocne filary. Bez tego czytelnicy którzy przyjdą nie będą chcieli pozostać ani też wrócić w przyszłości. Skoncentruj się na jednym solidnym artykule filarze w tygodniu. W ten sposób w ciągu roku zgromadzisz bazę ponad 50 fantastycznych artykułów które będą ciężko pracowały dla ciebie przynosząc stale nowych czytelników.

Autorem artykułu jest Yaro Starak, zawodowy bloger i mój mentor. Prowadzi projekt Blog Mastermind w którym uczy blogerów w jaki sposób zarabiać na poziomie pensji za cały etat blogując na pół etatu. Więcej informacji o projekcie: Blog Mastermind

Praktyczne sposoby na: Jak zwiększyć ruch na stronie WWW?

Tekst oczywiście odnosi się do realiów internetu anglojęzycznego, ale podejrzewam, że wszystkie sposoby da się zastosować i u nas. Może znasz/korzystasz z polskich odpowiedników wymienionych w tekście serwisów? Napisz kilka słów w komentarzu.

VN:F [1.6.4_902]
Rating: 3.7/5 (26 votes cast)
Liczba wyświetleń: 25 047
Poleć znajomym google.com wykop.pl gwar.pl digg.com del.icio.us wpigulce.net elefanta.pl

Komentarze

Liczba komentarzy: 61 do “10 sposobów na zdobycie czytelników”

 1. Paweł dnia 16 Maj 2009 r. o godzinie 15:08 napisał:

  Słabiutkie rady - wynika z nich w uproszczeniu, że najlepiej pisać same artykuły filary (w ogóle co za określenie) co zaprzecza idei bloga, który z natury ma być zbiorem codziennych myśli, felietonów a nie poradników i instrukcji pisanych pod zapotrzebowanie. SŁABIUTKO!

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 4.3/5 (16 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +13 (from 21 votes)
 2. racho dnia 16 Maj 2009 r. o godzinie 17:10 napisał:

  O Paweł! Dzięki za komentarz. Prowadzisz jakiś poczytny blog? Wrzuć adres, chętnie zobaczę jak wyglądają Twoje codzienne myśli i felietony.
  W jaki sposób zdobywasz swoich czytelników? Co jest skuteczne w polskich realiach? Widzę, że masz konkretne przemyślenia. Podziel się nimi, proszę :-)

  VN:F [1.6.4_902]
  Rating: 3.2/5 (9 votes cast)
  VN:F [1.6.4_902]
  Rating: +6 (from 14 votes)
 3. Aleksander dnia 9 Czerwiec 2010 r. o godzinie 00:18 napisał:

  Tekst nawet przydatny, ale druga i trzecia porada raczej w Polsce odpadają. Pozdrawiam.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 4. Krzysztof dnia 15 Listopad 2010 r. o godzinie 18:35 napisał:

  Poradnik świetny :) Sam piszę od niedawna bloga i na pewno się przyda. Pozdrawiam

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 5. Roger Nowak dnia 17 Wrzesień 2012 r. o godzinie 11:04 napisał:

  Sam pisze (a właściwie staram się pisać) bloga, jednak nie mam na nim w ogole ruchu, dziękuję za porady!

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 6. Karolina . :) dnia 26 Styczeń 2013 r. o godzinie 18:52 napisał:

  Eloszkaa . ; * myślę , że to bardzo dobre pomysły . :) na pewno bardzo Mi pomogą . :) ) dziękuję bardzo . : D Jouu . : ))

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 7. Wu dnia 3 Kwiecień 2013 r. o godzinie 16:35 napisał:

  Ok, to realizuje punkt 7 :)
  Najważniejsze to pisać ciekawie i od siebie, a nie CTRL-C + CTRL-V

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 8. Kwiatek dnia 11 Maj 2013 r. o godzinie 18:54 napisał:

  Sukcesem jest ciężka praca i systematyczność.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 9. Ank dnia 11 Czerwiec 2013 r. o godzinie 10:35 napisał:

  Część rad faktycznie ma sens, część powiedzmy umiarkowanie się sprawdzi dla zwykłego początkującego blogera - patrzę na swoim przykładzie ;)
  Wiadomo, że do każdej porady trzeba podejść na luzie, w końcu nie ma gotowego przepisu na prowadzenie poczytnego bloga. To nie zupa ogórkowa ;)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 10. Radek dnia 15 Czerwiec 2013 r. o godzinie 08:07 napisał:

  Te porady na pewno mi się przydadzą. Jednak 2 i 3 porada u nas w Polsce raczej odpadają. (;
  Pozdrawiam
  ————————-

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 11. Ola dnia 7 Lipiec 2013 r. o godzinie 14:00 napisał:

  Spoko porady,na pewno je wykorzystam;P

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Magda M dnia 28 Wrzesień 2013 r. o godzinie 18:19 napisał:

  Najtrudniej zacząć, więc porady bardzo przydatne. Najgorzej to się zniechęcać po pierwszym miesiącu, więc życzę sobie i wszystkim powodzenia! :)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 13. bashousha dnia 29 Październik 2013 r. o godzinie 14:44 napisał:

  Dzięki za rady. Zaczynam dopiero pisać bloga i zastanawiam się jak zdobyć czytelników. Planuję pisać 2 razy w tygodniu, tym sposobem powinnam zachować systematyczność.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. HeppyModa dnia 21 Listopad 2013 r. o godzinie 20:13 napisał:

  Założyłam bloga i chcę go rozkręcić. Czytam i tracę czas. W skrucie: zapisz łatwą nazwę, komentuj inne blogi - przyciągaj czytelników, zaloguj się na TrackBack itp.
  ———— Bardzo nie dziękuje xd Nie pomogło :( ——————

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Bartosz dnia 31 Grudzień 2013 r. o godzinie 10:08 napisał:

  Zastanawiam się czy te rady są przestarzałe, czy nie da się ich przenieść na polskie warunki i mentalność czytelników. Niektóre porady są uniwersalne (wręcz pospolite), inne lekko wyrwane z kosmosu (pierwszy raz słyszę o jakichś zbawiennych artykułach-filarach), jeszcze inne mogą stanowić problem dla blogera piszącego po polsku. Nic wartościowego.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 16. Kamil dnia 29 Styczeń 2014 r. o godzinie 14:06 napisał:

  Różnych metod próbowałem, nic nie pomaga. Pisze różne artykuły, a wejść mało.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 17. Luke dnia 7 Luty 2014 r. o godzinie 12:38 napisał:

  Najbardziej podobają mi się porady, aby dawać rady. Wynika z nich, że trzeba chyba zacząć radzić innym, żeby radzić sobie. Boskie!

  Zapraszam zatem do mnie. Dajcie mi szanse Wam poradzić :) Link pod moim imieniem.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Joanna dnia 28 Luty 2014 r. o godzinie 13:50 napisał:

  Witam,
  dziekuje za te rady. Zrobilam notatki i bede z nich na pewno korzystac. Przerazilo mnie jednak wstawianie codziennie czegos nowego. Postaram sie wstawiac jak najczesciej nowosci, ale jakbym miala codziennie cos wstawiac, to nie mialabym czasu na inne rzeczy. Nie samym blogiem czlowiek zyje, choc trzeba przyznac, ze przyjemnie sie pisze o swojej pasji.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 19. Zarabiaj z pasja dnia 22 Marzec 2014 r. o godzinie 20:23 napisał:

  Podsumowując przekazane porady, można je najogólniej napisać, że treść jest najwazniejsza. Co jest dość logiczne, ludzi musi interesować to o czym bloger pisze i powinni tego szukać. Po drugie to spowodować przez różne techniki aby w sieci pojawiło się jak najwięcej linków prowadzących do danego bloga.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 20. Kamil dnia 24 Marzec 2014 r. o godzinie 09:54 napisał:

  Cześć, fajne porady. Sam zacząłem ostatnio pisać swojego bloga i wiele od Ciebie podpatruje :)
  Piszę o powstawania moich pierwszych utworów, więc jeszcze do końca nie wiem co z tego wyjdzie.
  Pozdrawiam i powodzenia w przyszłości :)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 21. Jagoda dnia 16 Maj 2014 r. o godzinie 12:18 napisał:

  Ostatnio rozglądałam się za tipsami, jak zwiększyć popularność stronki i ciągle trafiałam na zachwalanie wpisów do katalogów i stosowanie wtyczek społecznościowych, także miło przeczytać coś innego w Twoim poście. Raczej trudno będzie umieścić artykuły filarowe na moim blogu, ale może ludzie piszący poradniki z tego skorzystają, coś podobnego robi się przecież na stronach komercyjnych jest to dość skuteczne.

  Z tym zastosowaniem niektórych rad w realiach polskich to bym polemizowała, sporo po prostu nie sprawdza się. Wg mnie obecnie jest dużo łatwiej wypromować biznesową stronę niż prywatną.

  Mam wrażenie, że ubywa blogerów, którzy mają szerszy krąg zainteresowań i nie specjalizują się w jednym zagadnieniu, pewnie dlatego zatrzymałam się na dłużej na Twojej stronce. Powodzenia. J.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Marcin dnia 26 Maj 2014 r. o godzinie 12:29 napisał:

  właśnie zarejestrowałem swojego bloga na blogtopsites.com. ciekawe czy zwiększy to ilość czytelników ?

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 23. Krzysztof dnia 16 Lipiec 2014 r. o godzinie 16:09 napisał:

  Witam jestem początkującym blogerem. Czy ktoś może mi wytłumaczyć w prost gdzie mam wkleić te linijki kodu z blogtopsites ?

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 24. Natalia dnia 19 Październik 2014 r. o godzinie 23:26 napisał:

  Ja też peowadzę bloga nataliaboczar.blog.pl

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 25. Estera dnia 27 Październik 2014 r. o godzinie 11:35 napisał:

  Bardzo dziękuję za radę odnośnie festiwali blogów. Nie miałam pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 26. Dorota dnia 12 Listopad 2014 r. o godzinie 02:45 napisał:

  Bardzo ciekawy artykul, ale punkty 2 i 3 odnosza sie chyba tylko do blogow w jezyku angielskim?

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 27. Stella dnia 17 Styczeń 2015 r. o godzinie 02:41 napisał:

  Odniosłam się do powyższego wpisu, może zainteresuje. Pozdrawiam :)

  http://stelciak.blogspot.com/2015/01/jak-zdobyc-czytelnikow-bloga-jak.html

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 28. Jacek dnia 11 Luty 2015 r. o godzinie 15:20 napisał:

  Niestety nie na tym widz polega. Pozdrawiam

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 29. olka dnia 14 Luty 2015 r. o godzinie 10:18 napisał:

  porady nawet spoko ale jak powiedziała jesdna osoba : punkt 2 i 3 odpada bo po co się logować na angielski portal skoro my mówimy piszemy po polsku Ale ogółem to spoko wpadajcie na mój blog link u góry ale jakby coś się skiepsciło link podam też tu :
  naszeszkolnesprawy.blogspot.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 30. Dagmara dnia 16 Luty 2015 r. o godzinie 15:45 napisał:

  Hm…ciekawe, ciekawe…jednak większość faktycznie odnosi się do zagranicznych portali.
  Ten filar nie do końca mnie przekonuje. Zgadzam się z tym, że pisząc posty użyteczne dla innych łapiemy sobie zwolenników i czytelników. Jednak podstawowe pytanie brzmi: Czy chcesz pisać bloga zgodnie ze sobą, z tym co czujesz i z tym jaki jesteś, czy zależy Ci na przypadkowych czytelnikach, którzy są na Twoim blogu, bo wcale nie zainteresowałeś ich Ty, tylko porada, która z Tobą nie ma nic wspólnego.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 31. Abyss44 dnia 22 Luty 2015 r. o godzinie 11:15 napisał:

  Porady są świetne, tylko szkoda, że nie wszystkie te sposoby można wykorzystać na blogach z opowiadaniami :C

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 32. Dawid dnia 16 Marzec 2015 r. o godzinie 14:38 napisał:

  Z tymi artykułami - filarami to coś w tym jest… bo tekst pochodzi z 2009 roku, a ja trafiłem dzięki niemu na Twój blog.

  Pozdrawiam, Dawid z http://www.testandwrite.blogspot.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 33. Alek dnia 2 Kwiecień 2015 r. o godzinie 08:40 napisał:

  Sama od niedawna prowadzę bloga.Porady bardzo przydatne. Dziękuje!

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 34. Agnieszka dnia 20 Maj 2015 r. o godzinie 22:59 napisał:

  Dobry, rzeczowy artykuł.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 35. Alrauna dnia 6 Lipiec 2015 r. o godzinie 22:52 napisał:

  Artykuł jest do niczego szczerze dowiedziawszy :/chcesz mieć czytelników to reklamuje bloga!!nie spamuj linkami gdzie popadnie,ale dołączył do grupy blogerskiej np.na facebooku i udowodnić że masz coś wartościowego do przekazania :)
  Więcej na darmowo2015.blogspot.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 36. Ewa dnia 14 Sierpień 2015 r. o godzinie 18:51 napisał:

  Bardzo przydatny wpis. Mój blog dopiero startuje i z przyjemnością przeczytała wszystkie zawarte w artykule rady. Z pewnością skorzystam :)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 37. Psychology of Life dnia 19 Październik 2015 r. o godzinie 20:32 napisał:

  Wiele przydatnych linków. Trzeba również pamiętać o pisaniu z sercem, sercem dla serca. Niesienie pomocy dla innych. Pamiętajmy również o mediach społecznościowych. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesów.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 38. Ewa dnia 13 Grudzień 2015 r. o godzinie 15:58 napisał:

  Bardzo fajny wpis, z pewnością się przyda :)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 39. Amelka dnia 30 Grudzień 2015 r. o godzinie 11:15 napisał:

  te rady napewno mi się przydadzą :)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 40. Ania dnia 14 Marzec 2016 r. o godzinie 12:00 napisał:

  Witaj ☺ dziękuję za poradnik. Jestem początkująca a więc taka dawka wiedzy przyda się. Nie jestem pełnoetatowym blogerem, dlatego nie mogę pozwolić sobie na codzienne wpisy, a bardzo zależy mi na ich jakości. Pozdrawiam i oczywiście zapraszam

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 41. Tytus dnia 4 Lipiec 2016 r. o godzinie 05:29 napisał:

  Zrobiłem notatki mam nadzieję że się przydadzą ponieważ dopiero zaczynam blogować. A tu jest mój blog —->http://sportmoimioczamii.blogspot.com/

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 42. Darka dnia 4 Lipiec 2016 r. o godzinie 17:02 napisał:

  Hejka,dziękuje za ten wpis
  Bardzo mi pomógł.
  Ja zapraszam na mojego bloga
  Bydariaczek.blogspot.com
  Mam nadzieje że dzięki tym radom zdobede więcej czytelników bo bardzo mi na tym zależy…;)
  Z gory dzieki
  Pozdrawiam…:-)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 43. Agnes mendes dnia 14 Październik 2016 r. o godzinie 22:51 napisał:

  Bardzo dziękuje za te porady ! Tez jestem początkująca i nie znam sie wcale Tak wiec dziękuje raz jeszcze! Pozdrawiam!

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 44. Ola dnia 12 Listopad 2016 r. o godzinie 16:51 napisał:

  Hej twój blog jest bardzo ciekawy. Mój blog to ola olka

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 45. Julita dnia 3 Styczeń 2017 r. o godzinie 21:48 napisał:

  Fajne porady, wiekszosc z nich juz znalam(mam swoj blog od kilku miesiecy), ale zawsze sie przydadza jakies nowe. Na przyklad “blog carnival”. Doradzam tez zapisywanie sie do roznych grup tematycznych, zwiazanych z twoim blogiem np. na Facebooku. Ja pisze o moich podrozach i np. jestem w grupach tego typu, gdzie pozwalaja nam promowac nasze media typu blog, IG etc.
  Zapraszam do odwiedzenia mojego blogu
  http://www.doingthedistance.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 46. Marcin Okuniewicz dnia 24 Styczeń 2017 r. o godzinie 17:40 napisał:

  CZeść, artykuł wciąż przydatny :)
  piszę tutaj ,bo nie mogę znaleźć kontaktu,
  napisałem ostatnio podobny wpis, byłby uzupełnieniem, chcesz zerknąć?

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 47. Grażena dnia 1 Luty 2017 r. o godzinie 10:59 napisał:

  Ktoś już to napisał, treść jest najważniejsza. Najciężej jest zacząć i przyciągnąć czytelników.
  Ja swojego bloga założyłam wczoraj - zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli jesteście ciekawi zapraszam: grazena.blogspot.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 48. Ojczysko dnia 10 Marzec 2017 r. o godzinie 08:48 napisał:

  Porady raczej jak zwiększyć ruch na stronie a nie poczytność bloga. Te dwie rzeczy nie zawsze idą ze sobą w parze.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 49. Ruivo dnia 7 Kwiecień 2017 r. o godzinie 09:32 napisał:

  Nie zgodziłabym się z pisaniem/publikowaniem codziennie. Najlepiej postawić na jakość i publikować maks do dwóch notek w tygodniu, przemyślanych, niż wymuszać od siebie, żeby pisać codziennie i nie mieć z tego nawet frajdy. Jak ktoś chce pisać na siłę to proszę bardzo, ale z mojego punktu widzenia nie ma to sensu. Sama wolę cztery-pięć dni posiedzieć nad jedną notką niż codziennie publikować i w sumie bezcelowo.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 50. kamil dnia 19 Czerwiec 2017 r. o godzinie 08:50 napisał:

  Rady moga byc dobre, tylko trzeba je umiejetnie wykorzystywac.
  podrozezkk.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 51. Nikola dnia 4 Sierpień 2017 r. o godzinie 20:28 napisał:

  Cześć mam pytanie czy ta strona blogtopsites jest całkowicie darmowa?
  Pozdrawiam i zapraszam do nas;)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 52. Homerka dnia 10 Listopad 2017 r. o godzinie 09:45 napisał:

  Z pewnością post, który przed chwilą przeczytałam jest filarem. Szczególnie jeśli spojrzymy na datę jego opublikowania :) Po tylu latach nadal jest przydatny. Dziękuję i pozdrawiam ciepło.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 53. Kasia dnia 29 Listopad 2017 r. o godzinie 19:33 napisał:

  Ja mam blog od dni. Od samego poczatku liczba wejsc to tak miedzy 300 a 500 wejsc. Dzisiaj dobilam 700 wejsc. Natomiast mam tylko 3 folower. Jak zmusic ludzi by klikneli to orzeklete obserwuj

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 54. Kasia dnia 29 Listopad 2017 r. o godzinie 19:35 napisał:

  Od 10 dni mam blog

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 55. Iwan dnia 2 Czerwiec 2018 r. o godzinie 21:23 napisał:

  Zastosuje się do porad, które da się przeczytać na każdym blogu mówiącym o tym jak zyskać popularność.
  Zapraszam na mojego bloga w którym piszę własne wiersze i pamiętniki z każdego dnia.
   http://www.wszystkopis.pl/

  Niedawno zacząłem działalność i mam zamiar rozwijać swoją pasję :D

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 56. Ania dnia 8 Czerwiec 2018 r. o godzinie 13:31 napisał:

  Ciekawy artykuł ja mam bloga zaledwie 3 dni, więc artykuł przydatny.

  youandme255.blogspot.com

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 57. Wojtek dnia 15 Czerwiec 2018 r. o godzinie 21:26 napisał:

  Myślę,że bardzo ważna jest również konsekwencja w tych działaniach. Chyba większość ludzi by chciała, żeby ich działania przyniosły masę odwiedzin bloga już po kilku tygodniach i gdy nie widzą szybkich efektów to po prostu się poddają. Nic nie przychodzi łatwo.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 58. Kornelia dnia 23 Czerwiec 2018 r. o godzinie 19:35 napisał:

  Zgadzam się z komentarzem wyżej, że ludzie oczekują szybkich efektów i się łatwo zniechęcają (dotyczy każdej strefy zycia, nie tylko bloga), ale to właśnie na początku tak ważne jest, aby u mieć jakikolwiek, nawet niewielki sukces (nie mówię o czymś spektakularnym, ale dowolny punkt zaczepienia, że to co robisz ma jakikolwiek sens albo choć potencjał). Ja dopiero stawiam pierwsze blogowe kroki (http://popierwszeja.wordpress.com), i podobnie jak jeden z komentatorów wyżej - jeszcze nie mam w ogóle ruchu na blogu (choć liczę, że tamten archiwalny komentator tak skutecznie się zastosował do Twoich rad, że nie tylko ma satysfakcję z samego pisania, ale i rzeczywisty ruch - czego i sobie w przyszłości życzę). Wydaje mi się, że będąc w tym punkcie co ja, jest bardzo łatwo zwątpić i zaprzestać pisania, bo niby po co? Dlatego dziękuję za ten wpis i garść konkretnych porad.

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 59. Magdalena Gawenda dnia 25 Październik 2018 r. o godzinie 09:12 napisał:

  Trochę w tym racji ;) nawet po tym, że tutaj trafiłam ;)

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 60. Piotr Adrian dnia 1 Luty 2021 r. o godzinie 14:25 napisał:

  Cześć.
  Wszystko to jest piękne.
  Tym niemniej, cudów nie ma!
  Jest długofalowa praca na blogu, dbanie o atrakcyjną (dla wybranej grupy odbiorców)formę i treść.
  Owszem, można sobie trochę pomóc, umieszczając swoje linki, itp…
  Ja prowadzę blog (w 90%) literacki.
  Kupa roboty potrzebna była do tego aby coś się, na nim zaczęło dziać.
  Facebook też jest nie do pogardzenia, jako nośnik reklamowy.
  U mnie, dziesiątki “Żółtych karteczek” poszły na FB.
  To ma sens.

  I jedna uwaga.
  Jeżeli chcecie zaistnieć, nie możecie “utopić się” w milionach podobnych blogów!
  Miejcie oryginalny pomysł.

  Tego Wam życzę PAD

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 61. Gosia dnia 30 Kwiecień 2021 r. o godzinie 15:01 napisał:

  1 wpis dziennie? Czyli rada, żeby pisać i publikować codziennie - tylko jaki to będzie miało wpływ na jakość?

  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.6.4_902]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Co o tym sądzisz? Napisz.
Praktyczna wiedza

 • Dołącz do grona subskrybentów